Konservatif Diş Tedavileri

Dolgu Tedavisi
Diş çürüklerinin temizlenmesi ve bunun olumsuz sonucu olarak
dişlerdeki oluşan boşluğun (kavite) yapay bir dolgu malzemesi ile doldurulmasıdır.

Diş Çürüğü Sebepleri,
– Bakteri plağı
– Karbonhidratlı gıdalar (şeker, un vs.)
– Bünyesel etkenler (dişin yapısı, tükürüğün bileşimi vs.)
– Zaman (besinlerin ağızda kalış süresi)

Ağızda bakterilerin oluşturduğu bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıkları sebebi ile asit oluşturabilmektedirler. Bu asitler, dişin mineral dokusunu çözer ve dişin minesini bozarak diş üzerinde kavite adını verdiğimiz oyukların oluşmasına neden olur.

Teşhis ve Tanı Yöntemleri

Diş çürükleri; dişin çiğneme yüzeyinde, dişlerin birbirine temas eden ara yüzlerinde veya dişlerin boyun bölgelerinde oluşabilir. Gözle görülebilen yüzeylerde oluşan kahverengi veya oyukların belirlenmesi kolaydır, fakat bu belirtileri oluşturmamış çürüklerde röntgen tanısı da gereklidir.

Dişin mine dokusunda başlayan çürüme tedavi edilmediğinde dentin dokusuna ilerler. Dentin, mineye göre daha kolay çözünen bir yapıdır ve bu nedenle çürük ilerlemesi hızlıdır. Dentin dokusuna erişmiş bir çürükte hastada bir etken sonucu çıkan sıcak, soğuk, ekşi, tatlı hassasiyeti olabilir. Bu ağrı etken ortadan kalktığında geçer. Eğer ağrı sürekli hale gelmişse çürük dişin damar-sinir paketinin toplandığı pulpa tabakasına ilerlemiştir ve kanal tedavisi gereklidir.

dolgu


Tedavi Yöntemleri

Kompozit Dolgu
Silikondioksit parçacıkları içeren bir plastik karışımıdır. Çeşitli renk seçenekleriyle dişte fark edilmez ve estetik-beyaz dolgu olarak da adlandırılır. Bir dönem sadece ön dişlerde kullanılan materyal, çeşitli yöntemlerle güçlendirilerek arka dişler için de uygun hale getirilmiştir. Özel bir bağlayıcı ajan kullanılarak dişe yerleştirilen dolgu malzemesi, ışık cihazıyla sertleştirilir ve cilası aynı seans içerisinde yapılır.

Porselen Dolgu
Porselen dolgularda hazırlanan kaviteden ölçü alınır ve laboratuvara gönderilir. Hasta bir sonraki seansa geldiğinde cilalanmış olan porselen dolgu kaviteye yapıştırılır.

Amalgam Dolgu
Gümüş, kalay ve bakır alaşımının yarısı civa ile karıştırılmasıyla meydana gelir. Çürükten temizlenen kavite amalgam dolgu malzemesi ile doldurulduktan sonra, o bölgenin iki saat kullanılmaması ve gün boyunca sert bir şey çiğnenmemesi önerilir. Bir gün sonra iyice sertleşen dolgu cilalanarak işlem tamamlanır.

× Whatsapp